Nenápadným taktizováním a tichou vytrvalostí si dokázala Angela Merkelová, historicky první německá kancléřka, získat zbytek Evropy. Její příspěvek k záchraně prosincového summitu Evropské unie byl nepřehlédnutelný.
"Merkelová sehrála mimořádnou roli v zákulisí," řekl rakouský kancléř Wolfgang Schüssel. Během krátkého, ale klíčového setkání si Merkelová vybudovala pověst úspěšné vyjednávačky. Byla klidná, střídmá a nenápadná. Kritiky umlčela. A navíc: může si vychutnat i první domácí úspěch.
Těsně před vánočními svátky schválil parlament reformu, která seškrtala dotace na bydlení. Vláda, ve které sedí vedle křesťanských demokratů Angely Merkelové i sociální demokraté, tak chce srazit vysoký schodek veřejných financí.
Ekonomové přivítali způsob, jakým se koaliční partneři pohotově vypořádali se zákonem, který obvykle putuje k schválení celé měsíce. "To je velmi dobrý signál," uvedl Stefan Bach, respektovaný daňový expert. "Je to první fáze reformy, která odbourává nadbytečné dotace."

Královna scény

Mnozí hodnotí její počínání na domácí scéně ještě výš než taktické zvládnutí summitu. "Je obdivuhodné, jak se uvedla ve funkci," řekl agentuře Reuters politolog Manfred Güllner. "Museli bychom jít zpět až do časů Konrada Adenauera, abychom nalezli podobný příklad," pochválil Merkelovou.
Jednapadesátiletá Merkelová si tak mohla užívat dovolené v Alpách s pocitem dobře odvedené práce. Kdo by si vzpomněl, že ještě koncem září - po německých volbách - ji každý odepisoval?
Její umírněný přístup zprvu sváděl k domněnce, že kancléřka je slabá. Mnozí Němci ji podceňovali.
Po volbách nebyla v lehké situaci. Gerharda Schrödera vystřídala ve funkci až po úmorném vyjednávání - ve volbách nezískala dostatečnou většinu.
Vypadalo to jako logické pokračování předchozí kariéry - také dříve se jí mohlo zdát, že nikdy nic nedostala zadarmo.
Politickou dráhu začala poměrně nedávno: před patnácti lety, když padla berlínská zeď. V ničem se nepodobala svým předchůdcům v čele křesťanských demokratů - a to nejen proto, že je ženou. Pocházela z východu Německa, byla protestantkou, byla mladá, neměla děti.
Na rozdíl od Gerharda Schrödera, svého soupeře v zářijových volbách, nedisponovala přirozeným šarmem a schopností přitáhnout pozornost publika. Dostála pověsti suchopárné vědkyně.
Přesto nakonec vyvedla všechny z omylu. Spletitá vyjednávání dovedla do konce, jakkoli musela vzdát některé body programu, pro levici nestravitelné.
Evropským summitem završila první perný měsíc v kancléřské funkci.

Rok zvratu?

Mnohé výzvy ale zůstávají ještě před ní. Rok 2005 Němce spíše zklamal. Od roku následujícího si každý slibuje, že bude bodem zvratu. Podaří se to?
Němci budou Merkelovou hodnotit podle toho, jak dokáže stimulovat ekonomiku a jak se zasadí o vytváření nových pracovních míst. Prognózy nevypadají špatně.
Ekonomika je na vzestupu. Experti předpokládají oživení firemních investic i pokračující poptávku po německém exportu.
"Německo po několika pokusech konečně nalezlo cestu k cyklickému oživení," uvedl institut IWH z Halle. Odhad růstu německé ekonomiky zvýšil na 1,7 procenta. Pokud Merkelová naplní tento předpoklad, bude moci hovořit o úspěchu.