Podle analýzy telekomunikačního trhu, kterou včera zveřejnila Evropská komise, měly loni v říjnu více sim karet na hlavu než Česko jen čtyři země, Portugalsko, Itálie, Litva a Lucembursko - tam bylo SIM karet dokonce o polovinu více než obyvatel. Naopak nejhůře si v tomto ohledu vedou Poláci. Na sto lidí tam jich připadá jen 71.

V Česku bylo podle studie loni v říjnu na sto obyvatel sto pět SIM karet. Jejich počet se od té doby ještě výrazně zvýšil. Poslední výsledky ukazují, že ke konci roku připadalo na sto Čechů ještě zhruba o šest karet více. Operátoři jich dohromady měli 11,5 miliónu.

Neznamená to ale, že by v Česku bylo tolik telefonů. Desítky tisíc karet totiž slouží jen pro průmyslové využití. Například dopravní firmy s jejich pomocí dokážou nejen sledovat trasu auta, ale třeba také poznat, kdy a jaké dveře se otevřou. Část karet je využívána také jen pro datové účely, například pro připojení notebooků k internetu.

Podle odhadů je v Česku jen zhruba osmdesát procent všech karet používáno pro telefonování. Také zhruba pětina lidí stále nemá mobilní telefon. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti IDC, který si u ní zadala společnost T-Mobile.

Čeští operátoři ve srovnání se zahraničními mají také relativně malý podíl zákazníků, kteří jim platí měsíční účty. Právě ti jsou pro operátory nejcennější. Nejlépe si vede Vodafone, jehož každý druhý zákazník s ním má uzavřenou smlouvu. U Eurotelu a T-Mobilu je to zhruba každý třetí. Ostatní používají předplacené karty.

Nejvyšší podíl tarifních zákazníků má Německo, kde měsíční účty platí téměř tři čtvrtiny klientů. V Itálii jen o málo méně. Naopak na Kypru či v Lucembursku jsou lidé s měsíčními tarify jen vzácností.

Češi oproti ostatním evropským zemím zaostávají také v počtu vysokorychlostního připojení k internetu. Má ho jen zhruba každý dvacátý obyvatel. Nejdále je v tomto Nizozemsko, kde je k vysokorychlostnímu internetu připojen každý čtvrtý člověk.

V tuzemsku ale počet vysokorychlostních přípojek k síti rychle roste. Zatímco v červnu 2004 jich bylo jen 36 tisíc, loni v říjnu už sedmkrát více. To posunulo Česko dopředu alespoň v rámci nových členských států unie. Z nich má v přepočtu na obyvatele více přípojek jen Estonsko, Slovinsko, Litva a Malta.


060221-18-2.gif