Evropská unie by se neměla hroutit z toho, že jí chybí ústavní smlouva, ale měly by naopak využít naplno všech možností plynoucích z dosavadních smluv k maximální aktivitě v oblastech, kde od ní lidé očekávají přidanou hodnotu. K takovému závěru dospělo 25 eurokomisařů na dvoudenním semináři, který se konal 27.-28.dubna v Bruselu.

"Debata potvrdila, že Evropská komise dál rozhodně podporuje ústavní smlouvu; na tom se nic nemění," informoval novináře vysoký zdroj z EK. "Zároveň však musíme být realističtí a odpovědní, vytěžit co nejvíc ze stávajících smluv. Komise předpokládá, že v nich je ještě dostatečný potenciál, aby se dalo dělat víc a lépe," uvedl.

Komise bude prosazovat, aby se dál mluvilo o tom, zda stávající ústavní smlouvu ratifikovat či nikoli a jak; zároveň nechce ztrácet ze zřetele, že v této věci není mezi členskými státy shoda, a bude se snažit zabránit, aby tato skutečnost měla na unii paralyzující účinek. Summitu předloží hlavně návrhy konkrétních posunů v jednotlivých politikách - energetice, telekomunikacích, boji proti zločinnosti, vědě a výzkumu a podobně.

Jako vhodný termín pro zásadní posun v ústavní otázce jí připadá 50. výročí římské smlouvy, jíž byla založena Evropská společenství, které připadá na rok 2007. Komisaři se shodli, že unie se má dál rozšiřovat, ale klást přitom velký důraz na dokonalé plnění podmínek kandidátskými státy a také hledět na vlastní schopnost fungovat.

Potvrdilo se tedy opět, že EU se letos nepokusí zásadně vyhodnotit roční "úvahové období" a v červnu naopak navrhne jeho prodloužení. Komise je na stejné vlnové délce jako Rakousko, které v tomto pololetí unii předsedá. "V současné době nelze tuto věc vyřešit tak, aby bylo spokojeno všech 25 členských států," řekla tento týden rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassniková.

Postoj komise se také blíží stanovisku francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka, který tento týden učinil několik návrhů, jak by EU měla fungovat lépe i bez ústavní smlouvy. Ta dostala smrtící ránu před rokem, když ji v referendech odmítly Francie a Nizozemsko.