Česká republika má nyní schváleno 20,7 miliardy korun na projekty z fondů EU. Čerpání tak v podstatě odpovídá očekávanému harmonogramu, a to hlavně u peněz na investiční projekty. U neinvestičních programů, jako je například podpora vzdělávání, je to z čerpáním evropských financí horší. Uvedla to na tiskové konferenci náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.

Miliardy, které má již ČR schváleny, je třeba nyní prostavět a vyúčtovat. Velké objemy faktur k proplácení tak MMR očekává na podzim po skončení stavební sezony. Čerpání se podle Jourové daří například u velkých projektů v cestovním ruchu, u velkých průmyslových firem nebo v infrastruktuře. Na druhé straně ale zůstávají nevyčerpané peníze například na projekty energetických úspor, síťování firem v průmyslu a na vzdělávání a sociální programy.

Z největšího evropského fondu soudržnosti, kde může ČR čerpat celkem až 27 miliard korun na velké infrastrukturní projekty v oblasti životního prostředí a dopravy, již Brusel schválil koncem roku prvních 14 miliard na konkrétní akce.
Na zbývajících 13 miliard dokonce s přesahem o dvě miliardy korun už Česko poslalo do Bruselu další dvě várky projektů. Fond soudržnosti tak pravděpodobně splní očekávání a Česko využije veškeré přidělené prostředky, řekla náměstkyně ministra.

Problém s čerpáním je v programu pro Prahu na investiční projekty. K dispozici je přes dvě miliardy korun, schváleno je však zatím jen asi 440 milionů korun. Podle Jourové se ale očekává, že Praha a její městské části do 30. září předloží řadu velkých projektů, které by měly čerpat velkou část přidělených peněz.

Pro příští programové období unie, tedy na roky 2007 až 2013, kdy by Česko mohlo čerpat až 130 miliard korun, se nyní podle MMR dokončují operační programy. Jediným větším problémem je zatím neshoda s kraji o budoucnosti Společného regionálního operačního programu.