Předseda Evropské komise José Barroso označil návrh za nedostatečný a neuspokojivý. Zdůraznil, že klíč ke zlepšení vidí ve zvýšení britského příspěvku do pokladny EU. A právě o tom by se podle něj mělo jednat na nadcházejícím summitu EU.

"Britský návrh nesplňuje naše potřeby a požadavky. Jsem jím zklamán a mám obavu, zda se na tomto základě podaří dospět k dohodě," řekl Barroso čtyřiadvacet hodin před startem summitu.

"Nežádáme nic jiného, než aby Británie přizpůsobila svůj rabat realitě rozšíření, tedy aby se zasloužila o to, že rozšířená unie bude fungovat," prohlásil šéf exekutivy EU. Domnívá se, že jakmile toto bude zajištěno, lze se domluvit na velkém přehodnocení celkové rozpočtové politiky EU za tři až čtyři roky.

Podobný názor zastává i francouzská strany. Podle francouzského ministra zahraničí Philippa Douste-Blazyho nemůže Francie akceptovat bez změny britského rabatu. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda naopak upravený návrh rozpočtu přivítal. Myslí si, že na nadcházejícím summitu v Bruselu může z britského návrhu vzejít konečná dohoda.
"Myslím, že evropští lídři by měli využít tyto dva dny k tomu, aby se pokusili na základě britského návrhu o dohodu," řekl Dzurinda novinářům.

Poláci spokojeni nejsou. Pokud se návrh nezmění, budeme ho vetovat, řekl novinářům premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Podobně kriticky hodnotí představený návrh rozpočtu na léta 2007 až 2013 i další polští politici a ekonomové.

Poláci by přitom ve srovnání s předchozím návrhem měli ze společného unijního rozpočtu dostat o 1,2 miliardy eur (asi 36 miliard Kč) více. Británie mimo jiné zvýšila pomoc pro pět nejchudších regionů Polska z deseti na 13,5 eura (zhruba 400 Kč) na obyvatele a rok.