Veterinární odborníci Evropské unie schválili dnes plán Francie a Nizozemska na preventivní očkování drůbeže proti ptačí chřipce. Oznámila to Evropská komise.
Povolení se ale vztahuje pouze na konkrétní ptáky v konkrétních oblastech a bude přísně sledováno a kontrolováno. Živé naočkované kusy se nebudou moci vyvážet ani do zemí EU, ani do zbytku světa.

Vakcinace drůbeže je vůbec prvním preventivním opatřením v EU proti šíření člověku nebezpečného viru H5N1 ptačí chřipky. Francie a Nizozemsko jsou v EU největšími chovateli drůbeže.
V tom, zda očkování drůbeže představuje vhodnou obranu proti H5N1, se ale odborníci ani evropské vlády neshodují.

Na jedné straně by očkované kusy měly být odolnější vůči nákaze. Ale taková operace by mohla mít smysl pouze tehdy, pokud by se podařilo udržet spolehlivý přehled o tom, které kusy byly očkovány a které nikoliv. Stejně tak je třeba jasně rozlišit maso z očkované a neočkované drůbeže, protože při vývozu může nastat problém, že stopy ptačí chřipky se při testech objeví u masa z očkované drůbeže.

Proti očkování je například Velká Británie. Podle dnešního prohlášení ministerstva zemědělství očkované kusy sice neonemocní, ale mohou se nakazit a virus šířit.
V Nizozemsku bude očkování domácí drůbeže dobrovolné. Týkat se bude neizolovaných opeřenců.

Francie naočkuje chovné husy a kachny ve třech různých departementech, které jsou považovány za rizikové. Francie nedávno nahlásila první výskyt H5N1 u uhynulé kachny na východě země.