Projekt zpracovaný prověřenou poradenskou firmou a podpora silné banky – to jsou podle podnikatelů, kteří se nedávno zúčastnili konference Dotační management, nutné podmínky k tomu, aby žadatelé dosáhli na evropské peníze. Podnikatelé si také shodně stěžují na příliš složitou administrativu, která postup při získávání peněz z evropských fondů neúměrně protahuje. I proto je Česká republika v čerpání peněz spolu se Slovenskem na chvostu nových členských zemí.

„Jen vyjádření agentury CzechInvest, zda náš projekt přijme či ne, trvalo celý rok, nakonec jsme dosáhli na dotace hned ve dvou projektech, ale vybrali jsme si jen jeden,“ vysvětluje si Ivo Ambrož, ekonomický ředitel nadnárodní firmy Tatsuno-Benč Europe. „Projekt na rozšíření výroby, montáže a servisu výdejních stojanů pohonných hmot jsme přitom připravovali už tři roky, a to za pomoci poradenské firmy Raven Consulting. Sami bychom si na to netroufli,“ dodává.

Ani dnes, po podpisu smlouvy se státem, a téměř po pěti letech od začátku zpracovávání projektu, však firma neví, zda unijní peníze vůbec dostane. „Pokud neobdržíme kolaudační rozhodnutí, o dotaci, která má přijít až po dokončení projektu, přijdeme. Věříme ale, že vše dopadne dobře,“ říká Ambrož.

Žadatelům o evropské peníze by doporučil za prvé obrátit se se zpracováním projektu na renomovanou poradenskou firmu a za druhé mít už předem předjednány podmínky bankovního úvěru, nejlépe také s nějakou silnou bankou „Úvěr je nutný, protože až do skončení projektu si musíte všechno financovat sami,“ radí Ambrož.

Podstatně hůře než společnost Tatsuno-Benč dopadla při žádosti o evropskou dotaci brněnská firma Hopr Group. Firma žádala o podporu z evropských fondů rovněž z operačního programu průmysl a podnikání v opatření Rozvoj, a to na nákup strojů, ale nezískala ji. „Podle mého zejména proto, že v průběhu vyhodnocování žádostí se změnily podmínky, aniž by o tom agentura CzechInvest někoho předem informovala.

Nejdříve jsme podmínky splnili, po změně podmínek už ne. Podmínky byly změněny poté, co se zjistilo, že je velký převis žádostí. Původně měla rozhodovat i rychlost podání projektu, proto jsme s podáním projektu spěchali, zpracovali jsme si ho proto sami. Poté byli však zvýhodněni ti, kterým projekt zpracovala poradenská firma. To ale mělo být jasné už dříve,“ stěžuje si Martin Bzdyl, který se na zpracování projektu podílel.

Naštěstí měl však příběh firmy Hopr Group šťastný konec. „Nakonec jsme s naším projektem uspěli u Českomoravské záruční a rozvojové banky, to byl ale národní projekt, nikoliv evropský. Ale hlavně že jsme peníze získali,“ uzavírá Bzdyl.

Alena Adámková