Aby se čerpání evropských peněz v dalších letech nezpožďovalo jako v tomto období, kdy je Česká republika v získávání evropských peněz druhá nejhorší po Kypru, navrhovala ČSSD před volbami zřízení evropského superministerstva. ODS chce naopak ministerstvo pro místní rozvoj, které až dosud spolu s ministerstvem financí tok evropských peněz koordinovalo, sloučit s ministerstvem zemědělství a vytvořit ministerstvo venkova. „To ale nemá přílišnou logiku z hlediska přílivu evropských peněz. Zemědělství bude financováno zcela odděleně od ostatních resortů,“ míní Barbara Steinzová z odboru Rámce podpory společenství na ministerstvu pro místní rozvoj.

Podle Jana Havránka, ředitele poradenské firmy Raven Consulting, se však nyní rýsuje varianta, podle níž by odbor Rámce podpory společenství na ministerstvu pro místní rozvoj, který má na starosti koordinaci všech evropských projektů a toku peněz, přešel pod Úřad vlády. Zároveň by byl ustaven vicepremiér pro ekonomiku a evropské záležitosti. Podle zákulisních informací by se jím mohl stát ústecký primátor Petr Gandalovič. Zároveň by stále fungoval odbor na ministerstvu financí, který má na starosti vysloveně jen tok peněz. Definitivní řešení bude ale zřejmě známo až po sestavení nové vlády a po jejím získání podpory ve sněmovně.


Zruší se systém zpětného financování?

Jasno zatím není ani ohledně způsobu financování projektů v období 2007-2013. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, aby se namísto zpětného financování projektů až po jejich dokončení v dalším období přešlo na tzv. průběžné financování. Právě zpětný způsob financování, který si Česká republika zvolila sama, i když na doporučení Evropské komise, je podle ministra pro místní rozvoj Radka Martínka kromě nadměrné administrativy jedním z hlavních důvodů, proč Česká republika je v čerpání evropských peněz tak pozadu. Navíc v dalším programovém období, kdy bude k dispozici více než třikrát více peněz než v tomto období, by měli podle Martínka předkladatelé projektů problém sehnat peníze na financování celého projektu, když evropské i státní peníze by dostali až po dokončení celého projektu.

Podle Havránka s tím však ministerstvo financí nesouhlasí. „Má strach, že by to zvyšovalo schodky státního rozpočtu. Evropské i státní peníze na spolufinancování budou totiž přidělovány vždy současně, v jednom balíku,“ vysvětluje Havránek. Obě ministerstva budou o tomto problému ještě jednat, výsledek zatím tedy nelze odhadnout. Jasné je však to, že zatím budou zřejmě trvat stížnosti žadatelů o podporu na neprůhlednost a byrokratičnost systému dotací.

Alena Adámková