Již více než milion občanů EU podepsal petici, která volá po zrušení sídla evropského parlamentu ve Štrasburku. Petice byla na internetu zveřejněna skupinou evropských poslanců v květnu letošního roku. Štrasburské sídlo EP, který má své druhé trvalé působiště i v Bruselu je považováno za „symbol plýtvání evropskými prostředky“.

Evropští poslanci se totiž ve Štrasburku scházejí pouze na plenární zasedání, které se konají jednou měsíčně. Štrasburské sídlo EP tak zůstává v průměru 307 dnů v roce prázdné.

Zbytečnost dvou sídel EP kritizuje také evropská komisařka Margot Wallstromová. Ta v interview pro bruselský magazín E!Sharp uvedla, že sídlo EP ve Štrasburku sice představuje symbol Evropské unie, ale zároveň také představuje symbol evropského plýtvání finančními prostředky a byrokracie.

Evropská komise se od komisařčina vyjádření distancovala. „Margot Walstromová má nárok na svůj názor. Její názor ovšem není názorem Evropské komise“, uvedl mluvčí EK Johannes Laitenberger. Podle něj by měla debata o další budoucnosti štrasburského sídla EP probíhat především na úrovni členských zemí EU a Evropském parlamentu.

Nejmenovaný francouzský diplomat pro internetový server EUobserver uvedl, že nelze přehlédnout hlas milionu evropských občanů, ovšem lze těžko předpokládat zahájení debaty na úrovni vlád členských zemí. „V Bruselu neexistuje vůle k zařazení otázky zrušení štrasburského sídla mezi priority EU“, dodal.

Milion podpisů na petici není pro evropské orgány nijak závazný. Byl by, pokud by byla v minulém roce schválena evropská ústava, kde bylo zakotveno, že by se Evropská komise zabývat určitým návrhem, pokud by ho podpořilo alespoň milion evropských občanů. Evropská ústava byla ovšem na přelomu loňského května a června v referendech ve Francii a Nizozemsku. Poté byla její ratifikace přerušena.