Dnešní summit premiérů takzvané visegrádské čtyřky v Maďarsku poznamenala otevřená roztržka mezi předsedou slovenské vlády Robertem Ficem a jeho maďarským protějškem Ferencem Gyurcsányem. Maďarský premiér nejdříve zrušil dohodnutou bilaterální schůzku s Ficem a později na tiskové konferenci řekl, že slovenský premiér si pustil "příliš k tělu" nacionalisty, populisty a extremisty. Fico rozhořčeně reagoval prohlášením, že takové důvody slyší poprvé a že věří, že Gyurcsány měl na mysli jinou zemi.

Napětí mezi oběma sousedními státy se vyostřilo zejména po údajném útoku extremistů na studentku maďarské národnosti v Nitře na konci srpna, který byl ale podle slovenské policie vymyšlený. Podle Budapešti extremisty k útokům na maďarskou menšinu povzbuzuje přítomnost Slovenské národní strany ve Ficově vládě.

Fico prohlásil, že jeho vláda vyhlásila jasný boj proti xenofobii a extremismu a o slovensko-maďarských vztazích je připraven jednat kdykoliv a kdekoliv.
Gyurcsány namítl, že schůzka s Ficem by neměla žádný smysl, protože by oba trvali na svých názorech. "To by nebylo setkání, ale diskuse bez výsledků, v horším případě hádka, a to není dobré řešení," řekl na tiskové konferenci maďarský premiér.

Podle Gyurcsánye se celý spor točí kolem jedné zásadní věci - vlády mají zodpovědnost za to, na jakých idejích jsou postaveny. "Jestliže někdo k vládě pustí příliš blízko radikalismus, připravuje půdu k tomu, aby se radikální síly posílily. Pokud někdo pustí blízko k sobě nacionalismus, posílí nacionalistické síly ve společnosti," řekl Gyurcsány.

"Já doufám, že pan premiér hovořil o nějaké jiné zemi a nehovořil o Slovensku," reagoval předseda slovenské vlády.
Fico se potýká s kritikou svých evropských partnerů za to, že po vítězství v červnových volbách vzal do vlády Slovenskou národní stranu, která je považována za krajně pravicovou a nacionalistickou. Gyurcsány zase na domácí scéně čelí pravicové opozici, která požaduje jeho odstoupení od zveřejnění nahrávky s premiérovým přiznáním k předvolebním lžím o stavu ekonomiky. Oba premiéři jsou přitom socialisté.


Vedení V4 převezme Slovensko

Premiéři mají dnes například rozhodnout o navýšení Visegrádského fondu na pět milionů eur (téměř 150 milionů korun) od příštího roku, představí také nové webové stránky V4 a publikaci mapující patnáctiletou činnost skupiny. V programu je i oficiální předání předsednictví z maďarských do slovenských rukou. Dá se očekávat, že vládní delegace budou jednat také o aktuálních problémech, jako je hrozba odkladu přijetí nových členských zemí EU do schengenského prostoru bez hraničních kontrol, přechod na euro nebo společný zájem středoevropských zemí na zrušení víz při cestách do Spojených států.

Původním cílem visegrádské trojky, jež se po rozpadu Československa rozrostla na čtyřku, bylo vymanit se z postsovětského vlivu a začlenit se do Evropské unie a NATO. To se podařilo, nyní země spojují hlavně společné zájmy v EU - byť ne vždycky se daří postupovat jednotně.