Oksana pracovala v Kirovogradu (230 kilometrů od Kyjeva) jako inženýrka. Dnes je pomocnicí v jedné restauraci na předměstí Lisabonu, kde škrábe zeleninu. Oleg byl lékařem v Kyjevě, nyní jezdí s kolečkem na stavbě na jihu Portugalska, píše agentura AFP. Podobný osud má na 150.000 Ukrajinců, kteří odcházeli masově od roku 2001 do skromného portugalského ráje. Většinou jsou to držitelé diplomů a příslušníci svobodných povolání, kteří dnes pracují na stavbách, v restauracích nebo v obchodech.


Ukrajinský ministr zahraničí Boris Tarasjuk, který byl minulý týden na návštěvě v Lisabonu, požadoval lepší právní a sociální ochranu pro tyto pracovníky, kteří se podle něho podílejí na zlepšení blahobytu Portugalska. "Život tam byl velmi drahý. Jen taktak jsme vyšli každý měsíc s penězi: nájem, lékaři, studium dětí."Tak zní většinou vysvětlení imigrantů, když se jich zeptáte na důvod jejich odchodu.


Jen v roce 2001 se jich usadilo v Portugalsku 45 tisíc. V roce 2002 to bylo 16.500 a v následujícím roce 2500. Od roku 2004 jejich příliv značně zeslábl. Dnes jich v Portugalsku legálně žije podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) 65.800. Nelegálně je to dalších 70.000 až 80.000, uvádí viceprezident Asociace Ukrajinců v Portugalsku Jurij Ungurjan. Kolem 70 procent z nich má univerzitní diplomy, ale většina z nich pracuje na stavbách nebo ve službách.


Ungurjan je také lékař. Pracoval osm let jako zedník, než nedávno našel místo pomocníka ve zdravotnickém středisku. Pracuje ale tady hluboko pod svoji kvalifikaci. Bouří se proti tomu, že nemůže najít práci odpovídající jeho diplomu. "Většině Ukrajinců je 40 až 45 let. Portugalsku chybějí lékaři a zdravotní sestry. Přitom tady má odborníky se zkušenostmi. Má ukrajinské lékaře a zdravotní sestry. Má inženýry, architekty. Portugalsko nemusí vynakládat nic na jejich vzdělání. Ale tito lidé tady nemohou svoji profesi uplatnit," říká rozhořčeně.


Proč tedy emigrovali do Portugalska? "V té době hodně lidí z Ukrajiny odcházelo do Itálie nebo do Španělska, ale Portugalsko bylo lepší, bylo otevřenější, pracovní podmínky byly dobré, byla tam práce," řekl Ungurjan. "Ve Španělsku nebo v Itálii policie zadržovala ukrajinské imigranty a vyhošťovala je. V Portugalsku se to nestávalo."


Podle jednoho univerzitního průzkumu tvoří 84 procent imigrantů muži. Většina z nich nechala rodinu na Ukrajině. Na 93 procent z nich sdílí byty s dalšími osobami, někdy až osmi. Jsou to dost mizerné podmínky, ale mnozí z nich tvrdí, že našli u Portugalců, kteří mají také své zkušenosti s vystěhovalectvím, určité souznění.