Evropská unie dnes zahájila jednání s Irákem o smlouvě o obchodu a spolupráci, která by měla podle Evropské komise přispět k mobilizaci možností této "potenciálně bohaté země". Po uzavření dohody to bude první smluvní ujednání mezi "pětadvacítkou" a Irákem.


Jednání o smlouvě začali komisaři pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová a pro obchod Peter Mandelson s místopředsedou irácké vlády Barhamem Sálihem. Rozhovory o smlouvě Iráku a unie se připravují od roku 2004 a byly podmíněny existencí zvolené irácké vlády. Členové EU byli rozděleni v přístupu k válce v Iráku; velké země jako Francie a Německo byly ostře proti. Přesto EU již dříve poskytla Iráku preferenční přístup na evropské trhy.


Komise však očekává, že jednání o smlouvě potrvá několik let. Jeho délka bude záviset na tom, jak se podaří zemi zmítanou neutuchajícím násilím stabilizovat. Aby tato dohoda mohla být zcela naplněna, bude zapotřebí, aby v Iráku bylo stabilní a bezpečné prostředí, řekla Ferrerová-Waldnerová. Podle Mandelsona je smlouva jen "malou součástí obtížné cesty Iráku ke stabilitě".


Podle Ferrerové-Waldnerové jde přesto o "velký okamžik" a "opravdovou změnu" ve vztazích unie s Irákem. Mandelson zdůraznil, že Irák je "potenciálně velmi bohatá země", nejen pokud jde o ropu, ale i z hlediska výroby. Dohoda o obchodu a spolupráci se bude vztahovat na obchod se zbožím i službami, na veřejné zakázky, životní prostředí a celní záležitosti, stejně jako na spolupráci v oblasti lidských práv, boje s terorismem a nešíření zbraní hromadného ničení. Smlouva má také investorům "zajistit minimální úroveň předvídatelnosti, průhlednosti a právní jistoty", píše se v prohlášení Evropské komise.


Evropská unie poskytla Iráku od roku 2003 celkem 720 milionů eur na pomoc při obnově základních služeb i na podporu lepší správy. Komise také nedávno otevřela v Bagdádu své zastoupení.