Rumunsko možná po vstupu do Evropské unie k 1. lednu 2007 neotevře svůj trh práce pro občany Velké Británie a Irska. Bukurešti se nelíbí, že tyto dva státy, které jako první povolily na svém území pracovat unijním nováčkům z roku 2004, Rumunům a Bulharům u sebe pracovat neumožní, uvedla agentura Reuters.


"Měli bychom uvažovat o tom, zda nezavedeme omezení pro ty členské státy EU, které změnily svůj postoj vůči Rumunsku ve srovnání s desítkou států, které do EU vstoupily před dvěma lety," řekl rumunský ministr práce Gheorghe Barbu. I kdyby Bukurešť svůj trh práce pro Brity a Iry neotevřela, žádný velký dopad by to nemělo, neboť se očekává, že jen minimální počet občanů těchto dvou západoevropských zemí bude hledat práci v Rumunsku.


Se svými 22 miliony obyvatel bude Rumunsko po Polsku největším novým členem budoucí evropské sedmadvacítky. V některých členských státech se opět objevily obavy z přílivu levné pracovní síly. Například Řecko minulý týden oznámilo, že pro Rumunsko a Bulharsko zavede takzvaný tranzitní režim, který jejich občanům umožní pracovat jen na povolení.