Členské státy EU nedělají dost pro to, aby zamezily rasistickým incidentům a diskriminaci menšin. Podle evropského monitorovacího centra pro rasismus a xenofobii (EUMC) se nerovný přístup k menšinám a přistěhovalcům projevuje hlavně v práci, bydlení a školství. EUMC ve své výroční zprávě kritizovalo Česko spolu se Slovenskem a Maďarskem za "segregaci" Romů, převážně ve vzdělávání.


"S výjimkou několika uklidňujících příkladů dobré praxe dnes nemohu říct, že by v boji proti rasismu a xenofobii nastalo v členských zemích EU zlepšení," uvedla předsedkyně správní rady EUMC Anastasia Crickleyová. Podle ní jsou rasově motivovanému násilí vystaveni hlavně Romové, "a to jak ze strany veřejnosti, tak ze strany veřejných činitelů". Crickleyová dodala, že politici v jednotlivých zemích jsou odpovědni za přijímání kroků k potlačení diskriminace a ke snížení nebezpečí sociálního vyloučení.


Problém vylučování menšin ze společnosti a diskriminace se v Evropě podle výroční zprávy EUMC projevil více po útocích na londýnskou hromadnou dopravu z července 2005, které spáchali britští muslimové, a po nepokojích na chudých pařížských předměstích, kde žijí převážně přistěhovalci. Kromě Romů je terčem rasistických trestných činů podle Crickleyové i židovská komunita. "Zvláště znepokojivý je nárůst nenávisti vůči muslimům," dodala.


Podle EUMC postrádají jednotlivé země klíčové údaje k tomu, aby mohly dopad svých opatření a sociální politiky na menšiny sledovat a hodnotit. Všechna potřebná data mají k dispozici a poskytly je monitorovacímu centru pouze dvě země - Finsko a Británie. Naopak žádné statistiky ohledně násilí a rasistických činů si nevede pět států, a to Řecko, Španělsko, Itálie, Kypr a Malta.