Evropská komise zahájila s ČR proceduru pro porušení práva kvůli tomu, že Česko dosud neodeslalo do Bruselu plán emisí kysličníku uhličitého na léta 2008 až 2012. Uvedla to Evropská komise. Plán měl být hotov do 30. června a komise už Českou republiku upomínala za to, že jej nedodala.


Plány na snížení emisí EU bojuje proti globálnímu oteplování. Podle národních alokačních plánů Evropská komise rozhodne, kolik CO2 mohou vybrané podniky v letech 2008 až 2012 vypustit. Pokud jim tento příděl nestačí, musejí na evropském trhu koupit dodatečné povolenky k emisím CO2. Prodávat je naopak mohou podniky, kterým povolenky přebývají.


Spolu s ČR plán zatím neodevzdaly Rakousko, Dánsko, Maďarsko, Itálie a Španělsko. Podle dostupných informací by se měl český plán dostat do Bruselu nejdříve před Vánocemi. Je to jediná cesta, jak se Česko může vyhnout případným sankcím a nebo žalobě u Evropského soudu.


"K návrhu se nyní vyjadřují ostatní ministerstva i veřejnost, materiál by na začátku prosince měla projednat vláda a poté poputuje do Bruselu," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí, které má přípravu plánu na starosti, Kateřina Šůlová. Plán rozdělení povolenek měly státy EU odevzdat původně do konce letošního června. Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek toto rozhodnutí nechal na svého nástupce, další proces brzdila složitá politická situace v Česku a zdlouhavé povolební vyjednávání.


Je velmi pravděpodobné, že Česká republika bude od roku 2008 s největší pravděpodobností požadovat povolenky na 101,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. V období let 2005 až 2007 mají tuzemské podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů. Systém pokrývá asi 70 procent celkových emisí vyprodukovaných v ČR. Jedna povolenka umožňuje vypustit tunu emisí oxidu uhličitého.