Finské předsednictví Evropské unie podpořilo návrh Evropské komise částečně pozastavit přístupové rozhovory s Tureckem, protože tato země odmítá uvolnit obchod s Kyprem. Ankara vzápětí podle agentury AP varovala EU, že vytlačovat Turecko z přístupových rozhovorů by byla vážná chyba.


Finský premiér Matti Vanhanen, jehož země předsedá do konce roku unii, řekl, že návrh pozastavit některé kapitoly rozhovorů "poskytuje dobrý základ pro rozhodnutí", které by k Turecku měli učinit ministři zahraničí EU v pondělí. Potvrdil, že by nerad tuto otázku zanášel do programu summitu, který se uskuteční příští týden.


Ujistil přitom, že je pro pokračování přijímacího procesu s Tureckem. "Vlak se zpomaluje, ale cílová stanice zůstává stejná," řekl při setkání s europoslanci v Bruselu. "Evropská unie nesmí ztratit svou globální vizi. Odsunout Turecko od jednacího stolu by bylo vážnou chybou," reagoval na návrh pozastavit jednání v některých kapitolách turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.


Vedoucí představitelé Francie a Německa, prezident Jacques Chirac a kancléřka Angela Merkelová, chtějí podle agentur společně vyzvat EU, aby s přijetím navržené sankce stanovila i datum pro nové přezkoumání chování Turecka vůči Kypru. A to s cílem případně plně obnovit přístupové rozhovory s touto velkou muslimskou zemí. Z Berlína, který bude unii předsedat v první polovině roku 2007, zaznělo, že by se tak mělo stát za 18 měsíců.


EK se ale dnes vyslovila pro to, aby se žádný podobný termín nezaváděl, protože žádná ultimáta kolem kyperské otázky v minulosti podle komise nevedla k žádoucímu výsledku. Komisař pro rozšiřování Olli Rehn zdůraznil, že je třeba hledat vyvážený přístup, který zahrne dopady na kandidátskou zemi, jež neplní své závazky, a který současně udrží dynamiku přijímacího procesu. Poukázal přitom na "strategický význam Turecka".