V Česku začala národní část celoevropské kampaně proti násilí na ženách, kterou organizuje Rada Evropy. Jejím cílem je přimět jednotlivé státy, aby násilí včetně domácího odmítly a přijaly proti němu účinná opatření. Kampaň ve sněmovně odstartoval její šéf Miroslav Vlček (ČSSD).


Podle letošního výzkumu agentury STEM se v Česku s domácím násilím setkalo 23% lidí, a to v roli oběti, násilníka či svědka. Třináct procent Češek a Čechů je pak zažilo na vlastní kůži. Každý stý člověk přiznal, že se choval násilně. "Přes pokrok je přístup jak politiků, tak společnosti neutrální," uvedla Marie Vavroňová ze sdružení na pomoc obětem domácího násilí Rosa. Podle ní by čeští politici i veřejnost měli dát jasně najevo, že v Česku je domácí násilí nepřijatelné a nebude se tolerovat.


Poprvé se do informační kampaně zapojí sněmovna. Podle Vlčka na ně ze svého rozpočtu vyčlení 600.000 korun. V lednu a únoru příštího roku by sněmovní výbory měly projednat deklaraci proti násilí. V březnu či dubnu by se měl uskutečnit parlamentní den proti domácímu násilí. Duben vyplní také výstava. Na konec roku jsou naplánovány mezinárodní semináře. Kampaň vyvrcholí konferencí v březnu roku 2008. "Kampaň se bude každý měsíc aktualizovat a upřesní se, co se odehraje," uvedla poslankyně za ČSSD a koordinátorka kampaně Anna Čurdová.


Podle zástupkyň neziskových organizací Česká republika v posledních letech dosáhla v legislativě výrazného pokroku. Sdružení, která poskytují pomoc obětem, ale zatím kritizují to, že se ustanovení v praxi dostatečně nevyužívají. Za domácí násilí bylo podle Saši Lienau z organizace proFem zatím odsouzeno velmi málo pachatelů. Dodala, že je nutné dále školit policii, státní zástupce i soudce, aby přesně věděli, jak mají postupovat. Podle Zdeny Prokopcové ze sdružení Rosa chybí i jednotný návod práce s obětí.