Návrh na zachování snížené pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty u nového bydlení, tak jak ho předkládá české ministerstvo financí, nemá v Evropské unii obdoby. Češi chtějí využít kličky, kterou jim nabízí evropská definice pojmu sociálního bydlení. Tu si může každý stát stanovit sám a MF věří, že lze takto vymezit veškerou novou výstavbu.


Podle dostupných informací se jedná o ojedinělý případ, byť určité naděje na úspěch český návrh má. Češi si však mohou být jisti, že Evropská komise bude porovnávat jejich návrh s tím, co platí v jiných zemích. A tady by mohlo ministerstvo financí narazit. Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko.


Podle EK je ve Francii základním kritériem při definici sociálního bydlení cena bytu, v jiných případech jeho rozloha. Za hledisko lze považovat také státní nebo veřejné dotace na výstavbu a například příspěvek ke stavebnímu spoření.


Prakticky není pochyb, že vláda může sníženou sazbu DPH u bydlení prosadit do českého právního řádu. Brusel má v tomto případě příliš malé pravomoci a Čechům v tom nemůže zabránit. Určité otazníky visí nad tím, co se stane, až ČR začne sníženou sazbu uplatňovat.


Zatím je zřejmě předčasné zabývat se případnou reakcí. Někteří úředníci však neskrývají nad českým návrhem pochybnosti. Není podle nich vyloučeno, že by se komise mohla jednoho dne začít zabývat českou praxí více do hloubky a vyvodit z ní případné sankce.