V Rakousku se učí zhruba 1600 dětí ve věku od šesti až 14 let na základních školách česky. Z údajů rakouského ministerstva školství vyplývá, že o jazyky sousedních zemí je v Rakousku zájem jen v příhraničních regionech. Například češtinu se učí děti do deseti let na prvním stupni (Volksschulen) jen ve spolkové zemi Dolní Rakousy.


Nejvíce se rakouské děti od šesti do deseti let z jazyků "nových" členských zemí EU zajímají o slovinštinu. Všech 3000 žáčků však hodiny jazyka jižních sousedů navštěvuje ve školách jihorakouské spolkové země Korutany, kde žije početná slovinská menšina. Podobně je to s chorvatštinou, jíž se zhruba 2000 dětí věnuje převážně ve východní spolkové zemi Burgenland.


Češtinu a maďarštinu si zvolila jako nepovinný předmět zhruba tisícovka nejmenších žáků v Dolních Rakousích, potažmo v Burgenlandu. Více než 500 školáků má zájem o ruštinu, z toho zhruba polovina ve Vídni, stejný počet dětí chodí na slovenštinu - opět převážně v Dolních Rakousích.


Na základních školách druhého stupně (Hauptschulen - od 5. do 8. třídy), určených pro děti ve věku deset až 14 let je už pořadí oblíbenosti sousedních jazyků odlišné. Zhruba 2000 žáků má v rozvrhu hodin ruštinu (většinou ve Vídni), maďarštinu tisícovka, chorvatštinu 800 a češtinu zhruba 600 žáků. Slovinštině a slovenštině se věnuje po 200 školáků do 14 let. Na vyšších stupních se ve větší míře vypisuje jen ruština, zatímco ostatní "východní" jazyky se ve výukovém plánu objevují jen sporadicky.


Přímo ve Vídni však působí škola Českého spolku Komenský, jejíž základní školu a gymnázium navštěvuje v současnosti dohromady na 400 žáků a studentů. Čeština je tu dokonce hlavním vyučovacím jazykem. Typickým příkladem základní školy s volitelnou výukou češtiny je ovšem základní škola druhého stupně v dolnorakouském Retzu, jenž je vzdálen pouhé tři kilometry od hranic s Českou republikou. Kurzy češtiny tu fungují tři roky a letos je navštěvuje 34 žáků, řekl ředitel školy Reinhold Griebler. "Počet zájemců o češtinu je stálý," potvrdil ředitel. Výuku v kurzech tří stupňů obtížnosti - pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé - obstarává česká učitelka, kterou platí spolková země Dolní Rakousy. Všichni žáci jsou přitom Rakušané.


Docházka na povinně volitelné kurzy jednoho z nejobtížnějších evropských jazyků je přitom pro místní žáky stejně závazná jako u jakéhokoli jiného předmětu. "Jakmile žák do toho vlaku nastoupí, už z něj nemůže vystoupit," upozornil šéf školy.


Školáci z Retzu však podle něj nemají s výukou cizích jazyků problémy a k češtině je přitahuje nejčastěji dodatečná motivace - po základní škole chtějí nejčastěji studovat na místní obchodní akademii nebo vyšší odborné škole cestovního ruchu, které se češtině věnují a jež navštěvují i desítky českých studentů. V Retzu však hodiny češtiny navštěvuje také zhruba dvacítka nejmenších školáků prvního stupně.