Německá kancléřka Angela Merkelová se opět vyslovila pro oživení procesu ratifikace evropské ústavy, která předloni uvízla po odmítavých referendech ve Francii a Nizozemsku. Na společné tiskové konferenci s předsedou Evropské komise Josém Barrosem k tomu vyzvala všechny země Evropské unie.


"Je to téma, ve kterém jsme přirozeně odkázáni na kooperaci všech členských států," řekla Merkelová v Berlíně po společné schůzi EK a německé vlády, která v tomto pololetí EU předsedá. Tradičního setkání na úvod předsednictví se zúčastnili poprvé také komisaři z nových členských zemí "sedmadvacítky" Rumunska a Bulharska.


Německá vláda chce vypracovat plán, jak posunout vpřed ústavní smlouvu, od které si Berlín slibuje větší akceschopnost EU. Měl by zakotvit, jak členské státy dospějí do příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 k ratifikaci dokumentu. Základem k debatám přitom musí být podle Merkelové stávající dokument. Zásadnější změny Berlín ve smlouvě nečeká. Pro Barrosa je německá snaha "velký signál". "Slibujeme Německu veškerou podporu," řekl předseda EK.


Český prezident Václav Klaus v novoročním projevu nabádal k obezřetnosti vůči německé snaze znovu otevřít diskusi o evropské ústavě. Výhrady vůči dokumentu ale mají například také Británie nebo Polsko, kde podobně jako v Česku dosud nebyl dokument ratifikován. Smlouvu zatím schválila více než polovina členských zemí.


Merkelová v rozhovoru pro televizi ARD uvedla, že každá země by měla německému předsednictví tlumočit, jaké má vůči ústavě pochybnosti, kdo co očekává a jaké změny by si přála. Týká se to jak hlasovacích proporcí v EU, budoucího složení EK a například vytvoření funkce evropského ministra zahraničí.