Pokud bude pokračovat současné tempo spotřeby energie, průměrná teplota se ve světě zvýší do roku 2100 o pět stupňů Celsia. Jen v Evropě si přitom přírodní katastrofy, které způsobí globální oteplení, mohou kolem roku 2070 vyžádat až 40.000 mrtvých ročně. Vyplývá to z materiálu, který zveřejnila Evropská komise. Oteplení by mělo rovněž zvednout hladinu moří o jeden metr a státy v okolí Středozemního moře bude decimovat sucho.


Podle Bruselu existuje jediný recept, jak podobným katastrofickým scénářům zabránit. Je jím snížení emisí skleníkových plynů. Evropská komise navrhuje, aby se do roku 2020 emise snížily o třetinu a spotřeba energie klesla o pětinu. Otázkou zůstává, zda se tento cíl podaří splnit. Členské státy EU totiž zatím příliš velkou ochotu snižovat vypouštění skleníkových plynů neprojevují.


Nižších emisí lze podle Bruselu dosáhnout jedině zvyšováním podílu alternativních energií. To znamená více větrných a solárních elektráren a větší místo na trhu pro biopaliva. Nabízí se však i větší využití kontroverzní atomové energie. Podíl obnovitelných zdrojů energie by měl na celkové spotřebě vzrůst do roku 2010 na deset procent.


Návrh Evropské komise dalece překračuje hranice současné legislativy. EU však v tomto ohledu čeká tuhý boj s nejrůznějšími lobby. Výhrady jistě budou mít velké firmy provozující energeticky náročnou výrobu. Další obrovskou překážkou bude postoj Spojených států, Číny a Indie, bez jejichž snahy snížit emise je úsilí EU takřka zbytečné.


Novou strategii musí ještě schválit jednotlivé členské státy. Bude se o ní s největší pravděpodobností diskutovat na březnovém summitu. Nakolik půjde o skutečnou snahu, nebo jen o proklamaci zůstává otázkou.