Děti v Polsku by mohly jít poprvé do školy stejně jako v České republice v šesti letech. Doposud začínala u severních sousedů Česka povinná školní docházka v sedmi letech, tedy nejpozději z celé Evropské unie. Změnu chce ministerstvo školství, které zároveň plánuje prodloužit studium na středních školách ze tří na čtyři roky.


Ve většině států EU začíná povinná školní docházka v šesti letech a ve Velké Británii dokonce v pěti letech věku dítěte. Největší polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) proto navrhuje snížení věku pro prvňáky. S návrhem souhlasí učitelé i politici z dalších stran.


Snížení věku pro školáky by mělo znamenat zvýšení kvality předškolní výchovy, které se podle poslankyně opoziční strany Občanská platforma Krystyny Szumilasové doposud nevěnovala pozornost. "Budeme o plánu ještě diskutovat," uvedl ministr školství Roman Giertych (Liga polských rodin).


Zatímco plán, aby děti chodily do školy od šesti let, má mnoho zastánců, prodloužení doby studia na středních školách ze tří na čtyři roky se setkalo s kritikou. Ministerstvo školství ale tvrdí, že plán vychází z proseb učitelů, kteří si stěžují, že za tři roky nestihnou vyložit učební látku.


Bývalá ministryně školství a nyní poslankyně opoziční strany Svaz demokratické levice Krystyna Lybacka novinářům řekla, že na prodloužení doby studia chybí samosprávám, které střední školy spravují, peníze. Středoškolská docházka trvá od 15 do 18 let věku studentů. Kdyby se posunula školní docházka a prodloužila doba studia, mohli by stejně jako čeští středoškoláci absolvovat maturitní studium od 14 do 18 let.