Britský premiér Tony Blair konečně chápe bezvýchodnost situace v Iráku, a začíná se proto odpoutávat od amerického prezidenta George Bushe. Tak komentuje část evropského tisku středeční Blairovo oznámení, že Británie začne postupně stahovat své vojáky z Iráku a proces dokončí v roce 2008.


Podle francouzského katolického deníku La Croix zřejmě Blair začal chápat, že podporou iráckého tažení šlápl vedle. "Válka v Iráku se stále zintenzivňuje, ačkoli mělo časem dojít k pravému opaku. Íránu jen dodala odvahu, v Libanonu zostřila napětí, ztížila postavení mezinárodních jednotek v Afghánistánu a způsobila, že vykrystalizovaly rozpory na palestinských územích. Být za těchto podmínek americkým spojencem znamená souhlasit se vším, i s těmi, kdo ve Washingtonu vystupují jako odborníci na zavádění pořádku a ve skutečnosti jen zasévají (v Iráku) neklid a nepořádek. Zdá se, že premiér Blair to začíná chápat," píše list.


Také švýcarský Basler Zeitung míní, že Blair již Bushovi nedůvěřuje. "Nařízeným stažením nezískává vojevůdce obvykle žádnou historickou slávu. V Blairově případě to ale neplatí: Ústup v pravý okamžik často zabrání porážce. Muž, který se v roce 2003 bezvýhradně a bezpodmínečně připojil k tažení amerického prezidenta Bushe, nyní zatáhl za ruční brzdu. Blair chce zřejmě do učebnic dějepisu vstoupit aspoň jako částečně uznávaná postava."


Francouzský konzervativní deník Le Figaro soudí, že britský odchod ještě zdůrazní izolovanost Bushe v irácké kauze. "Vyzbrojen dobrými úmysly a mesiášským přesvědčením chtěl Blair stejně jako Bush obrátit Irák a celý Blízký východ na demokracii západního typu. Čtyři roky po začátku iráckého dobrodružství se začíná stahovat ze země, stojící uprostřed občanské války. Bush marně dělal vše, aby britskému odchodu zabránil. Ačkoli vnutil veřejnému mínění i nepřátelsky naladěnému Kongresu zvýšení počtu amerických jednotek v Iráku, rozhodnutí Tonyho Blaira jej ještě více izolovalo. A to činí úkol amerického prezidenta ještě obtížnějším," míní list.


Rakouský konzervativní deník Die Presse však varuje, že nynější situace v Iráku žádné stahování neospravedlňuje. "Odchod Britů z šíitského centra Basry především posílí vliv Íránu v Iráku. Fikce kolem vytváření umírněných policejních a vojenských jednotek jen ztěžuje boj proti vraždícím brigádám, rekrutujícím se často právě z jejich řad. Pocit radikálních sil, že druhého nejsilnějšího "okupanta" přivedli ke změknutí, situaci Američanů jen zhorší. A také to americkým vojákům znovu vzdaluje cíl, který jim vytyčil viceprezident Dick Cheney: Odejít z Iráku se vztyčenou hlavou, tedy vítězně," upozorňuje deník.