Lídři koaličních stran se shodli na pětibodovém prohlášení o postoji k evropské ústavě. Východiskem k novému textu má být současný dokument. Nová euroústava však musí být jednodušší a srozumitelnější, řekl novinářům premiér Mirek Topolánek (ODS). Koaliční strany společnou pozici zformulují do okamžiku, kdy Německo jako země předsedající unii zahájí debatu o dokumentu.


Koaliční schůzku o euroústavě iniciovali zelení, protože chtěli, aby ODS, která nesouhlasila s revizí dosavadního textu smlouvy, vzala při formulaci české pozice v potaz i názor koaličních partnerů.


Topolánek řekl, že EU není nyní v krizi, a proto bude při formulaci textu ústavy důležitější kvalita než časové hledisko. "Nebazírujme na slovech. Nová smlouva bude vždy vycházet z toho, co už bylo napsáno," řekl Topolánek na dotaz, zda ODS ustoupila od svého názoru, že euroústavu je nutné napsat úplně celou znova. Jednotlivé části stávajícího textu musí být podle premiéra důkladně posouzeny podle toho, zda přinášejí modernizaci a zda jsou pro ČR výhodné.
Pozici pro jednání, které iniciuje německá vláda, budou formulovat expertní týmy ODS, lidovců a zelených a takzvaná koaliční devítka. Průběžně budou strany informovat Poslaneckou sněmovnu a Senát.


Česká vláda se hodlá zapojit do diskuse o institucionální reformě EU. Východiskem pro diskusi musí být nevyhnutelně stávající návrh smlouvy o evropské ústavě, stojí v prohlášení. "Budoucí nový smluvní text musí ovšem být přehlednější, transparentnější a jednodušší. Měl by Evropu spojovat, nikoliv rozdělovat," pokračuje text deklarace.


"Chceme být při vyjednávání partnery (zemím EU)," řekl novinářům šéf zelených a vicepremiér Martin Bursík.
ODS dnes vedle premiéra reprezentoval na jednání vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr zemědělství Petr Gandalovič, který měl EU na starosti v první Topolánkově vládě.


Zelení pozvali na zasedání ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, kterého do vlády nominovali jako nestraníka, schůzky se zúčastnil také místopředseda strany Ondřej Liška.


Předsedu lidovců Jiřího Čunka na schůzku doprovodil bývalý šéf české diplomacie a nynější ministr bez portfeje Cyril Svoboda a první místopředseda Senátu Petr Pithart.


Ústavu zatím ratifikovalo 18 z 27 členských zemí unie. Na jaře 2005 ji v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci. Ostatní země poté ratifikaci z různých důvodů odložily. ČR patří k zemím, které celý proces zastavily.


Nový předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se minulý týden vyslovil pro zachování "jádra" evropské ústavy a kritizoval v souvislosti s euroústavou země, kde změna vlády vede ke zpochybňování přijatých závazků. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by měl být ústavní text hotov do příštích voleb do Evropského parlamentu na jaře 2009.