Současně se oba představitelé vyslovili pro zachování podstaty dosavadního návrhu evropské ústavy. "Je důležité, abychom si v tomto směru pospíšili," prohlásila Merkelová podle agentury DPA na akci konané k 50. výročí římských smluv z roku 1957.


Celoevropská diskuse o sociálních jistotách by podle kancléřky měla vyústit do vytváření podmínek pro vznik nových pracovních míst. "Chceme evropský sociální model zrealizovat," zdůraznila. Také Barroso řekl, že posílení konkurenceschopnosti EU musí postupovat ruku v ruce se zajišťováním sociální spravedlnosti a zaměstnanosti.


Merkelová znovu potvrdila svůj cíl, který vyhlásila v souvislosti s nynějším předsednictvím Německa v EU, že do příštích voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 musí mít unie svou ústavu. Tento dokument podle ní zajistí, že unijní orgány budou spravovat pouze to, co společně spravováno být musí. Vyslovila se znovu pro zmínku o křesťanských kořenech Evropy v ústavě a pro zachování principu jednomyslnosti v otázkách přenosu kompetencí na EU. Nesmí vzniknout EU, která by rozhodovala o jednotlivých státech společenství, zdůraznila.


Také předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se vyslovil pro to, aby hlavní zásady dosavadního návrhu ústavy byly zachovány, i kdyby se výsledný dokument nakonec nejmenoval "ústava". EP podle něj souhlasí se svoláním mezivládní konference zemí unie, která by vypracovala smlouvu o ústavě. Merkelová již dříve oznámila, že ke konci německého předsednictví letos v létě hodlá předložit "jízdní řád" na záchranu ústavy. Má v tom podporu již 18 členských zemí z 27. Aby ale ústava vstoupila v platnost, musí ji schválit všech 27 členských států.