Kritika Václava Klause k přípravám Berlínské deklarace

Český prezident Václav Klaus kritizoval okolnosti přípravy Berlínské deklarace, kterou si Evropská unie připomíná 50. výročí začátku procesu integrace a vyjádřil pochybnosti, že dokument nevyjadřuje společný postoj 27 členů společenství. Václav Klaus o svých připomínkách v pátek hovořil telefonicky s německou kancléřskou Angelou Merkelovou, jak vyplývá z informací tiskové kanceláře českého prezidenta. Proces evropské integrace, zahájený před padesáti lety, přinesl mnoho pozitivních věcí a prezident je přesvědčen, že je co oslavovat, informovala tisková kancelář Klause ve svém prohlášení. Prezident se oslav zúčastní, na druhé straně má však společně s vládou České republiky „výhrady k formě příprav Berlínské deklarace, která nevznikla jako skutečný produkt 27 členských států EU, a proto ji přítomné hlavy států a vlád pravděpodobně nebudou podepisovat“, uvádí se dále v prohlášení.
Okolnosti provázející přípravy oslav výročí EU kritizoval rovněž český premiér Mirek Topolánek. V procesu příprav Berlínské deklarace chyběla „otevřená diskuze“, řekl premiér a zdůraznil, že deklarace by neměla obsahovat konečný termín pro dohodu o nové evropské ústavě.

FOTOGALERIE z úvodního zasedání představitelů EU

Německá kancléřka a úřadující předsedkyně Evropské rady Angela Merkelová přijme postupně v Berlínské filharmonii v odpoledních hodinách hlavy států a předsedů vlád 27 členských zemí Unie. Lídři EU se tu zúčastní slavnostního koncertu Berlínských filharmoniků pod vedením sira Simona Ratteho.
EU_summit_50_160x120.jpgNeformální summit pokračuje v neděli v prostorách berlínského Národního historického muzea, kde Merkelová, italský premiér Romano Prodi, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering přednesou své projevy. Kancléřka Merkelová, Barroso a Pöttering následně za celou Evropskou unii a účastníky summitu podepíší Berlínskou deklaraci.

Koncerty, výstavy, debaty a sympózia

Berlínská deklarace má především vyřešit a najít cestu z dvouleté krize, která v EU nastala po nepřijetí první ústavní smlouvy. Dokument není "aktem nostalgie, ale potvrzením, přihlášením se k Evropě", řekl Barroso pro bavorský deník Mittelbaverischen Zeitung. Paralelně se v německém hlavním městě, stejně jako i v jiných evropských metropolích uskuteční široká škála doprovodný programů - od rozličných koncertů, lidových veselic, přehlídek muzeí, výstav, debat a sympózií. Uskuteční se koncerty 30 hudebních formací a o zábavu se bude starat až 100 DJs.
Přirozeně v nejvyšším stavu pohotovosti je i německá policie. Zmobilizováno je v metropoli přibližně 5000 příslušníků všech složek policie, včetně speciálních útvarů. Organizátoři oslav počítají s demonstrací odpůrců současné Unie, které by se mělo zúčastnit zhruba 10.000 osob.
Předseda parlamentní frakce vládnoucí CDU/CSU Volker Kauter pro vydání celoněmeckého deníku Die Welt přiznal, že mnoho obyvatel starého kontinentu pokládá EU za byrokratickou. "Musíme se tím v Bruselu více zabývat," zdůraznil. Bývalý předseda EK Jacques Delors pro stejné periodikum řekl, že vlády členských zemí nejsou schopny svým obyvatelů vysvětlit smysl Evropy. To totiž není úloha Evropské komise nebo Evropského parlamentu.
Evropská komise v pátek důrazně odmítla kritiku procesu přípravy Berlínské deklarace. Podle mluvčího EK Johannesa Laitenbergera se postupovalo v souladu s dohodou evropských lídrů na nedávném summitu EU. EK je přesvědčena, že Berlínská deklarace bude jasným, silným a pozitivním signálem pro budoucnost Evropy.
Kritika ze strany vícerých členských zemí EU souvisela s tajnostmi provázejícími přípravy dokumentu, jako i s částmi dokumentu. Podle některých představitelů se totiž dokument připravoval tajně v úzkém kruhu kolem německé kancléřky Merkelové. Český zplnomocněnec pro jednání o evropské ústavní smlouvě Jan Zahradil poukázal na to, že o obsahu deklarace se málo debatovalo. Merkelová v souvislosti s kritikou v pátek telefonicky hovořila s nejvyššími českými představiteli.

Steinmeier: Pro budoucnost EU se musíme angažovat všichni

Německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier vyzval 27 členských států Evropské unie, aby se společně intenzívně angažovali pro budoucnost EU.
"Nechte nás, abychom 25. března dali do popředí to, co nás spojuje. Z 50. výročí zrodu Evropské unie má vyjít jasný signál rozhodnosti a spojenosti," uvedl Steinmeier v prohlášení, které bylo publikováno v Berlíně těsně před začátkem jubilejního summitu Unie. Ze společného setkání musí vyjít jasné poselství, "že úkolů, které jsou před námi, se chceme ujmout všichni a společně je vyřešit", uvádí se dále v prohlášení.
Šéf německé diplomacie současně řekl, že chce, aby se v EU kladl větší důraz na sociální politiku. "Musíme sociální tvář Evropské unie více zviditelnit pro lidi".
Důvěra v EU v uplynulých letech slábla. Aby si toto společenství důvěru opět získalo, "musí podat důkaz, že dorostlo k externím i interním výzvám 21. století. Ani jeden z členských států si nemůže udržet blahobyt a bezpečnost sám, vlastním přičiněním", nemluvě o tom, že sám by se nemohl podílet na formování globalizace, uzavřel Frank-Walter Steinmeier.