Evropská unie bude požadovat okamžité propuštění 15 příslušníků britského královského námořnictva, které v pátek zajali Íránci v Perském zálivu. Uvedl to německý ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier, jehož země v současné době předsedá EU.

EU_Britanie_172x107.jpgJak řekl, Berlín dostal oficiální potvrzení, že námořníky zadrželi za údajný ilegální vstup do íránských teritoriálních vod. Německé předsednictví podle něho ještě dnes vydá prohlášení, ve kterém bude "požadovat okamžité propuštění vojáků".
Zajaté příslušníky britských námořních sil mezitím převezli do Teheránu, aby vysvětlili své údajné "agresivní jednání". Informovala o tom polooficiální tisková agentura Fars. Íránští představitelé zatím zprávu, která neuvedla zdroj informace, oficiálně nekomentovali.

Jak uvádí Fars, zadržené osoby převezli do íránské metropole okolo poledne místního času. Podle agentury je mezi nimi i "několik žen".

Britští představitelé pro zahraniční tiskovou agenturu uvedli, že ve skupině se nachází minimálně jedna žena.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničních věcí označil incident za "podezřelý krok" a obvinil Británii ze snahy o "ututlání" ilegálního vstupu do íránských výsostných vod.

Případ zajetí skupiny Britů vyostřil trvající krizi ve vztahu mezi Íránem a Británií. Londýn vytýká Teheránu už několik let, že v sousedním Iráku podporuje jednostranné šíitské skupiny a dodává jim zbraně.

Od začátku vojenské operace v Iráku pod velením Spojených států připadla Británii kontrola jižního Iráku. Soustavnými kontrolami v oblasti řeky Šatt al-Arab a v Perském zálivu se britské vojenské námořnictvo snaží zastavit nebo alespoň minimalizovat pašování irácké ropy.