Dohoda o výměně dat cestujících v letecké dopravě na transatlantických linkách, které dosáhli vyjednávači Evropské unie a Spojených států začátkem loňského října, podle britského tisku umožňuje příslušným americkým institucím získávat i další informace o konkrétních osobách spojené s užíváním jejich kreditních karet nebo emailových adres. Na tento aspekt kontroverzní dohody dnes upozornil deník The Daily Telegraph.


Pokud cestující použije k rezervaci letenky kreditní kartu, americké úřady mohou kontrolovat i další finanční transakce prováděné s pomocí této karty. Podobně při objednávce letenky pomocí emailu se prý americké úřady mohou dostat i k dalším zprávám, které přicházejí na tuto adresu nebo z ní odcházejí, tvrdí list s odvoláním na údaje amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti.


Deník cituje reakce organizací na ochranu lidských práv, které vyjádřily zděšení nad možným rozsahem poskytovaných informací. Například ředitelka organizace Liberty Shami Chakrabartiová prohlásila: "Lidé cestující do Spojených států se prakticky musejí vzdát všech práv na ochranu dat."


Přechodná dohoda platí do července letošního roku a podle zdrojů EU měla kromě předávání údajů o cestujících, požadovaného americkou stranou, zajistit i dostatečnou ochranu těchto dat. Podle The Daily Telegraph se však předává celkem 34 různých údajů o každém cestujícím, mezi nimiž jsou například i jejich emailové adresy, informace o tom, zda někdy v minulosti zmeškali letecký spoj, nebo jaké mají stravovací požadavky vyplývající z jejich náboženství.


Spojené státy požadovaly od leteckých společností od roku 2003 informace o cestujících v rámci boje s terorismem. Loni na podzim varovaly letecké společnosti, že pokud informace nebudou včas předávat, hrozí jim pokuty do výše 6000 dolarů (přes 130.000 korun) za jednoho cestujícího a ztráta přistávacích práv v USA. Evropské úřady naopak hrozily společnostem pokutami za porušování předpisů o ochraně dat.


Nová dohoda z loňského října nahradila předchozí úmluvu, kterou před dvěma lety uzavřely EU a USA po rovněž obtížných jednáních, ale kterou v květnu 2006 zrušil Evropský soudní dvůr. Tribunál vyhověl námitce Evropského parlamentu, podle níž byl právní základ smlouvy neslučitelný s ochranou osobních údajů v unii. Nová dohoda však podle některých právníků vychází ještě více vstříc americkým požadavkům.